Friday 27th



















10:00-11:00 Registration








11:00-12:00








12:00-13:00








13:00-14:00








14:00-15:00








15:00-16:00








16:00-17:00








17:00-18:00 PGETC 1






18:00-19:00






19:00-20:00 2nd floor rooms






20:00-21:00








21:00-22:00 Front Desk








Saturday 28th



















08:00-09:00










09:00-10:00

PGETC 2






10:00-11:00 Registration






11:00-12:00 2nd floor rooms






12:00-13:00








13:00-14:00








14:00-15:00 PGETC 3






15:00-16:00






16:00-17:00 2nd floor rooms






17:00-18:00








18:00-19:00








19:00-20:00 Opening Cerimony






20:00-21:00 Buffet




21:00-22:00 Auditorium Central Ground floor corridor




22:00-23:00 Start of the Go Marathon




23:00-24:00 Front Desk Everywhere




Sunday 29th



















08:00-09:00 Last Registration








09:00-10:00 Front Desk








10:00-11:00 Participants verification








11:00-12:00 Main, 1st round European Champ. (Prov)






12:00-13:00

Lunch

Review / Play
13:00-14:00 Lecture DD


14:00-15:00 Lecture SD
Front open area

15:00-16:00 Lecture DAN Simultaneus



Pro Commentary
16:00-17:00 Playing rooms Reserved Rooms Auditorium



17:00-18:00




1st floor



18:00-19:00 Rapid 1st Ground floor







Galilei Room
19:00-20:00





Free play and fun


20:00-21:00








21:00-22:00








22:00-23:00








23:00-24:00





Terrace


Monday 30th



















08:00-09:00










09:00-10:00










10:00-11:00 Main, 2nd round European Champ. (Prov)






11:00-12:00






12:00-13:00

Lunch

Review / Play
13:00-14:00 Lecture DD


14:00-15:00 Lecture SD
Front open area

15:00-16:00 Playing rooms Reserved Rooms Lecture DAN Simultaneus

Evening excursion Pro Commentary
16:00-17:00 Rapid 2nd Ground floor

Auditorium

17:00-18:00




1st floor

18:00-19:00 9x9 qualifications





Galilei Room
19:00-20:00



Free play and fun Somewhere
20:00-21:00






21:00-22:00 Ground floor corridor






22:00-23:00








23:00-24:00





Terrace


Tuesday 31st



















08:00-09:00










09:00-10:00







Morning excursion
10:00-11:00 Main, 3rd round European Champ. (Prov)




11:00-12:00




12:00-13:00

Lunch Review / Play
13:00-14:00 Lecture DD
Somewhere
14:00-15:00 Lecture SD
Front open area

15:00-16:00 Playing rooms Reserved Rooms Lecture DAN Simultaneus

Evening excursion Pro Commentary
16:00-17:00 Rapid 3rd Ground floor

Auditorium

17:00-18:00 Female tournament


1st floor

18:00-19:00 9 x 9 finals



Galilei Room
19:00-20:00 Ground floor corridor

Free play and fun Somewhere
20:00-21:00






21:00-22:00






22:00-23:00 Reserved Rooms






23:00-24:00





Terrace


Wednesday 1st



















08:00-09:00










09:00-10:00







Day excursion
10:00-11:00 Team tournament






11:00-12:00






12:00-13:00



Lunch Review / Play
13:00-14:00



14:00-15:00



Front open area
15:00-16:00





Pro Commentary
16:00-17:00





17:00-18:00





18:00-19:00 AGM Meeting (Prov)



Galilei Room
19:00-20:00

Free play and fun Somewhere
20:00-21:00




21:00-22:00




22:00-23:00 Ground floor corridor




23:00-24:00

Auditorium Central

Terrace


Thursday 2nd



















08:00-09:00










09:00-10:00







Morning excursion
10:00-11:00 Main, 4th round European Champ. (Prov)




11:00-12:00




12:00-13:00

Lunch Review / Play
13:00-14:00 Lecture DD
Somewhere
14:00-15:00 Lecture SD
Front open area

15:00-16:00 Playing rooms Reserved Rooms Lecture DAN Simultaneus

Evening excursion Pro Commentary
16:00-17:00



Auditorium

17:00-18:00 PairGo Top qualifications Pair Go Open qualifications
1st floor

18:00-19:00



Galilei Room
19:00-20:00

Free play and fun Somewhere
20:00-21:00




21:00-22:00




22:00-23:00 2nd floor rooms Ground floor corridor




23:00-24:00





Terrace


Friday 3rd



















08:00-09:00










09:00-10:00







Morning excursion
10:00-11:00 Main, 5th round European Champ. (Prov)




11:00-12:00




12:00-13:00

Lunch Review / Play
13:00-14:00 Lecture DD
Somewhere
14:00-15:00 Lecture SD
Front open area

15:00-16:00 Playing rooms Reserved Rooms Lecture DAN Simultaneus

Evening excursion Pro Commentary
16:00-17:00 Rapid 4th Ground floor

Auditorium

17:00-18:00 PairGo Top/Open finals Master tournament
1st floor

18:00-19:00



Galilei Room
19:00-20:00

Free play and fun Somewhere
20:00-21:00 2nd floor rooms




21:00-22:00

Reserved Rooms




22:00-23:00








23:00-24:00





Terrace


Saturday 4th



















08:00-09:00 Registration








09:00-10:00 Participants verification





Day excursion
10:00-11:00 Week End 1st Round European Champ. (Prov)




11:00-12:00




12:00-13:00 Playing Rooms

Lunch Review / Play
13:00-14:00



14:00-15:00 Week End 2nd Round

Front open area
15:00-16:00 Reserved Rooms



Pro Commentary
16:00-17:00 Playing Rooms





17:00-18:00







18:00-19:00 Week End 3rd Round





Galilei Room
19:00-20:00



Free play and fun Somewhere
20:00-21:00 Playing Rooms






21:00-22:00








22:00-23:00








23:00-24:00





Terrace


Sunday 5th



















08:00-09:00










09:00-10:00







Day excursion
10:00-11:00 Week End 4th Round European Champ. (Prov)




11:00-12:00




12:00-13:00 Playing Rooms

Lunch Review / Play
13:00-14:00



14:00-15:00 Week End 5th Round

Front open area
15:00-16:00 Reserved Rooms



Pro Commentary
16:00-17:00 Playing Rooms





17:00-18:00







18:00-19:00







Galilei Room
19:00-20:00 1st Week Prize Cerimony



Free play and fun Somewhere
20:00-21:00 Buffet




21:00-22:00 Auditorium Central Ground floor corridor




22:00-23:00








23:00-24:00





Terrace


Monday 6th



















08:00-09:00










09:00-10:00







Morning excursion
10:00-11:00 Main, 6th round






11:00-12:00






12:00-13:00



Lunch Review / Play
13:00-14:00

Lecture DD
Somewhere
14:00-15:00

Lecture SD
Front open area

15:00-16:00 Playing rooms

Lecture DAN Simultaneus

Evening excursion Pro Commentary
16:00-17:00 Rapid 5th Ground floor

Auditorium

17:00-18:00 13 x 13 qualifications


1st floor

18:00-19:00





Galilei Room
19:00-20:00



Free play and fun Somewhere
20:00-21:00 Ground floor corridor






21:00-22:00 Bonus Tournament






22:00-23:00






23:00-24:00 Outside Pub



Terrace


Tuesday 7th



















08:00-09:00










09:00-10:00







Morning excursion
10:00-11:00 Main, 7th round






11:00-12:00






12:00-13:00



Lunch Review / Play
13:00-14:00

Lecture DD
Somewhere
14:00-15:00

Lecture SD
Front open area

15:00-16:00 Playing rooms

Lecture DAN Simultaneus

Evening excursion Pro Commentary
16:00-17:00 Rapid 6th Ground floor

Auditorium

17:00-18:00 13 x 13 finals


1st floor

18:00-19:00 Ground floor corridor EndGame tournament



Galilei Room
19:00-20:00



Free play and fun Somewhere
20:00-21:00






21:00-22:00






22:00-23:00

Reserved Rooms




23:00-24:00





Terrace


Wednesday 8th



















08:00-09:00










09:00-10:00 RENGO Tournament





Morning excursion
10:00-11:00 Scientific Conference Computer Go / Pro Exhib.


11:00-12:00


12:00-13:00 Lunch Review / Play
13:00-14:00 Somewhere
14:00-15:00 Front open area

15:00-16:00

Evening excursion Pro Commentary
16:00-17:00

17:00-18:00

18:00-19:00

Galilei Room
19:00-20:00 Auditorium Central Reserved Rooms Free play and fun Somewhere
20:00-21:00 Ground floor corridor






21:00-22:00








22:00-23:00








23:00-24:00





Terrace


Thursday 9th



















08:00-09:00










09:00-10:00







Morning excursion
10:00-11:00 Main, 8th round






11:00-12:00






12:00-13:00



Lunch Review / Play
13:00-14:00

Lecture DD
Somewhere
14:00-15:00

Lecture SD
Front open area

15:00-16:00 Playing rooms

Lecture DAN Simultaneus

Evening excursion Pro Commentary
16:00-17:00 Rapid 7th Ground floor

Auditorium

17:00-18:00 Lightning qualifications


1st floor

18:00-19:00





Galilei Room
19:00-20:00



Free play and fun Somewhere
20:00-21:00 Ground floor corridor






21:00-22:00








22:00-23:00








23:00-24:00





Terrace


Friday 10th



















08:00-09:00










09:00-10:00







Morning excursion
10:00-11:00 Main, 9th round






11:00-12:00






12:00-13:00



Lunch Review / Play
13:00-14:00

Lecture DD
Somewhere
14:00-15:00

Lecture SD
Front open area

15:00-16:00 Playing rooms Children U12 / U16 Lecture DAN Simultaneus

Evening excursion Pro Commentary
16:00-17:00 Rapid 8 th Ground floor Auditorium

17:00-18:00 Lightning finals
1st floor

18:00-19:00 Reserved Rooms



Galilei Room
19:00-20:00



Free play and fun Somewhere
20:00-21:00






21:00-22:00

Ground floor corridor




22:00-23:00








23:00-24:00





Terrace


Saturday 11th



















08:00-09:00










09:00-10:00







Morning excursion
10:00-11:00 Main, 10th round






11:00-12:00






12:00-13:00

Lecture DD
Lunch Review / Play
13:00-14:00

Lecture SD
Somewhere
14:00-15:00

Lecture DAN
Front open area

15:00-16:00 Playing rooms

Auditorium




Pro Commentary
16:00-17:00









17:00-18:00









18:00-19:00

End of the Go Marathon



Galilei Room
19:00-20:00 Closing Cerimony Everywhere Free play and fun


20:00-21:00 Buffet




21:00-22:00 Auditorium Central Ground floor corridor




22:00-23:00








23:00-24:00





Terrace